Июн 12 2002

ВИДОВЕ РІЗНОМАНІТТЯ МАКРОЗООБЕНТОСУ

ВИДОВЕ РІЗНОМАНІТТЯ МАКРОЗООБЕНТОСУ

 ВІДКРИТИХ ДІЛЯНОК

ЧОРНОГО МОРЯ ЗА СТАНОМ НА 1997 РІК

Ю.М. Макаров 1, Е.Ф. Костильов 2

1 Одеська філія Інституту біології південних морів

ім. О.О. Ковалевського НАН України

2 Український науковий центр екології моря Мінекоресусів України, м. Одеса

Всього в Чорному морі зареєстровано 1400 видів безхребетних, а за зведеними даними багатьох авторів, наприкінці 60-х років в його північно-західній частині знайдено 552 таксони. З них 258 видів пристосовані до донних біоценозів. Зміна умов  навколишнього середовища призвела до  значного скорочення як окремих груп макрозообентосу, так і їхніх складових – таксонів, про що свідчать численні публікації останнього періоду присвячені екологічним проблемам Чорного моря.

Матеріалом для даної роботи послужили проби макрозообентосу, зібрані в експедиціях на на науково-дослідних суднах "Прибой" і "Паршин". Проби відбирали за загально прийнятою методикою [1] дночерпачем з площею 0,02 і 0,25 м.кв. Матеріал був зібраний на акваторії моря з глибин 5-50 м від р. Дунай на заході до Південного Криму на сході.

Матеріали, одержані в вище згаданих експедиціях 1995 – 1997 рр. в порівнянні з даними, одержаними в 60-х роках [2,3], приводяться нижче.

Організми

1967

1997

Організми

1967

1997

Губки (Porifera)

1. Sycon setosum

+

6. Halichondria palicea

+

2. Suberites prototipus

+

7. Haliclona ascidia

+

3. Cliona vastifica

+

8. H.inflexa

+

4. Mycale syrinx

+

9. Petrosia dura

+

5. Hymedesmia  brontedi

+

Актінії (Actiniaria)

1. Actinia equina

+

2. Cyliste viduata

+


Організми

1967

1997

Організми

1967

1997

Вусоногі раки (Cirripedia)

1. Balanus improvisus

+

+

3. B.amphtride

+

2. B.eburneus

+

Голошкірі (Echinodermata)

1. Amphyura stepanovi

+

2. Synapta hispida

+

Кумові раки (Сumacea)

1. Pseudocuma longirostris

+

6. Cumopsis goodriss

+

2. Bodotria arenosa

+

7. Cumella pugmaea

+

3. Sphione elisae

+

8. C.cimicola

+

4. S.maeotica

+

9. Pterocuma pectinata

+

5. S.tenella

+

Бокоплави (Amphipoda)

1. Ampelisca diadema

+

17. H.carinata

+

2. Bathyporeia gulliamseniana

+

18. Microdentopus anomalu

+

3. Stenothoe monoculoides

+

19. M.damnosiensis

+

4. Perioculodes longimanes

+

20. M.gryllotalpa

+

5. Apherusa bispinosa

+

21. M.stationis

+

6. Nototropis guttatus

+

22. Corenapus verticulata

+

7. Gammarellus carinatus

+

23. Amphithoe vallianti

+

8. Melita palmata

+

24. Grubia crassicornis

+

9. Gammarus locusta

+

+

25. Jassa ocia

+

10. G.marinus

+

26. Erichtonius difformis

+

+

11. Pontogammarus maeoticus

+

+

27. Corophium crassicorne

+

12. Orchestia gammarella

+

28. C.bonelli

+

13. O.montagui

+

29. C.volutator

+

14. O.Bottae

+

30. Caprella acantifera

+

15. Talochestia deshayesii

+

31. Phtisica marina

+

16. Hyale pontica

+

32. Chelura terebrans

+

16. Hyale pontica

+

+

Рівноногі раки (Isopoda)

1. Jaera sarsi

+

7. Synisoma capito

+

+

2. J.nordmani

+

8. Eurydice pulhra

+

3. Ligia italica

+

9. Limnoria lignorum

+

4. Tylos latreillei

+

10. Sphaeroma serratum

+

5. Idothea baltica

+

+

11. S.pulchellum

+

+

6. I.stephenseni

+

Різноногі раки (Anisopoda)

1. Leptochelia savingi

+

2. Apseudopsis ostroumovi

+

Мізіди (Mysidacea)

1. Siriella yaltensis

+

5. Pseudoparamysis pontica

+

2. Gastrosaccus sanctus

+

6. Paramysis agigensis

+

3. Mesopodopsisslabrei

+

7. P.croyery

+

4. Diamysis bahhirensis

+

8. Hemimysis anomala

+

Покривники (Tunnicata)

1. Ciona intescinalis

+

4. Ascidiella aspersa

+

+

2. Botryllus schlosseri

+

5. Moedula cuprocta

+

3. B.leachi

+

6. Eugyra adriatica

+

Молюски (Molluska)

1. Chlamus globra pontica

+

36. Corbula mediterranea

+

2. Ostrea edulis

+

37. Pholas dactilus

+

3. Modiolus adriaticus

+

38. Ph.candicus

+

4. M.phaseolinus

+

+

39. Tracia papyracea

+

5. Mytilus galloprovincialis

+

+

40. Toredo navalis

+

6. Mytilaster lineatus

+

+

41. T.utricus

+

7. Loripes lacteus

+

42. Lepidochiton marginatus

+

8. Divaricella divaricata

+

43. Gibbula albida

+

9. Mysella bidentata

+

44. G.euxinica

+

10. Tricolia pontica

+

45. Littorina neritoides

+

11. Cingula volvatoides

+

46. Hydrobia ventrosa

+

12. Cerastoderma exigium

+

+

47. H.maritima

+

13. C.papilosum

+

48. Rissoa euxinica

+

14. Chione gallina

+

49. R.splentida

+

15. Soltn vagina

+

50. R.venusa

+

16. Polytitapes aurea

+

51. Ceritidium submomilatum

+

17. P.rugata

+

52. Ceritippsis tuberculatos

+

18. P.irus irus

+

53. C.minuta

+

19. Pitars rudis

+

55. C.euxinica

+

20. Gafrarium minimum

+

56. Bitium reticulatum

+

21. Abra reniari

+

57. Triphora perversa

+

22. A.alba

+

58. Chrisallida costulata

+

23. A.ovata

+

+

59. Odostomia novegradensis

+

24. Patella terentilla

+

+

60. Calyptrea  chinensis

+

25. Scapharca inaequivavis

+

+

61. Trophon breviyatus

+

26. Tellina tennuis

+

62. Nassa reticulata

+

27. T.tabula

+

63. N.heritea

+

28. T.donacica

+

64. N.remychensis

+

29. Gastrena fragilis

+

65. Cythara fuscata

+

30. Donax trunculus

+

+

66. C.pontica

+

31. Solen vagina

+

67. Skalla conmmunis

+

32. Spisula subtruncata

+

68. Rethusa variabilis

+

33. Donacilla cornea

+

69. R.ovoides

+

34. Tergestis aspersus

+

70. Mya arenaria

+

35. T.edvardsi

+

71. Cinggula valvatoides

+

Пщліхети (Polechaeta)

1. Phyllodoce tuberculata

+

32. Pigospio elegans

+

2. Ph.paretti

+

33. Prionospio cirrifera

+

3. Ph.maculata

+

34. Polidora ciliata

+

+

4. Eularia viridis

+

35. Magelona rosea

+

5. Eteone picta

+

36. Aricidea jeffreysii

+

6. Harmathoe reticulata

+

37. Heterocirrus caputesosis

+

7. H.imbricata

+

38. Ophelia bicornis

+

8. H.extenuata

+

39. O.limacina

+

9. Gholoe synophtalmica

+

40. Heteromastus profundus

+

10. Glycera tridactula

+

41. Capitella capitata

+

11. Gl.alba

+

42. Capitomastus minimus

+

12. Exogone gemmifera

+

43. Notomastus profundus

+

13. Lycastopsis pontica

+

44. Arenicola grubei

+

14. Nereis zonata

+

45. A.Marina

+

15. N.diversicular

+

+

46. Clymene collaris

+

16. N.succinea

+

+

47. Leiochone clipeata

+

17. Perinereis cultrifera

+

48. Sabellaria taurica

+

18. Platynereis dumerilli

+

49. Pectinaria belgica

+

19. P.neapolitana (P.Koreni)

+

+

50. Melina palmata

+

+

20. Nepththys hombergii

+

51. Lysidice ninetta

+

21. N.cirrosa

+

52. Hypania invalida

+

22. N.longirostris

+

53. Hypaniola kovalevskii

+

23. Eunice vittata

+

54. Terebellides stroeni

+

24. Saccocirrus papillocercus

+

55. Amfitrite gracilis

+

25. Protodrilus flavocapitatus

+

56. Fabricia fabella

+

26. Polygordius neapolitanus

+

57. Manajunkia caspica

+

27. Aricia latrellii

+

58. Oridia armandi

+

28. Nerenides cantabra

+

59. Vermiliopsis infundibutilum

+

29. Aonides ornatus

+

60. Pomatoceros triqueter

+

30. Spio filicornis

+

+

61. Spirorbis pusilla

+

31. Microspio mecznicovinus

+

62. S.militaris

+

Десятиногі раки (Decapoda)

1. Hyppolite inermis

+

10. Upogebia pussila

+

2. Athanas nitescens

+

11. Callianassa pontica

+

3. Crangon crangon

+

+

 12. Porcelana longimana

+

4. Palaemon elegans

+

+

13. P.longirostrus

+

5. P.adspersus

+

+

14. Diogenes pugilator

+

6. Portunus arcuatus

+

15. Carcinus mediterraneus

+

+

7. P.holsatus

+

+

16. Pilumnus hirtellus

+

8. Eriphia verrucosa

+

17. Pachigrapsus marmoratus

+

9. Rhithropanopeus harrisi

+

18. Brachinotus sexdentatus

+

Як випливає з наведених даних, за останні роки в відкритих ділянках шельфу Чорного моря нам не зустрічались представники цілих класів або рядів організмів, таких, як губки (Porifera), кумові раки (Cumacea), анізоподи (Anisopoda) і мізиди (Mysidacea).

Як і у 60-і роки, так і по останніх зборах, найбільша кількість таксонів у північно-західній частині моря була у групах молюсків і поліхет. З 71 виду та підвидів молюсків зараз  знайдено всього лише 8 (11 %), причому 1 вид (Scapharca inaeguivasis ) раніше не відмічався. З 62 видів поліхет в наших зборах були присутні тільки 5 таксонов (8,3 %), а з 6 видів покривників, що мешкали раніше, нині знайдено 1 вид.

На підставі робіт останніх років в наведений список мешканців морського дна можливо додати ще такі таксони з прибережних акваторій моря та лиманів: Hydrobia acuta, Gammarus euquicauda, Nephthyas hombergii, Gammarus insensibiliss, Ampelisa diadema, Coropium volutator, Microdeutopus anomalus, Harmathoe reticulata, Misella bidentata, Spisula subtruncata, Ofelia limacina.[4,5].

Причиною великомасштабних змін на північно-західному шельфі Чорного моря прийнято вважати евтрофіювання, яке призвело до низки послідовних змін біологічної структури у цілому та, зокрема, і в донних біоценозах [5].

Література

1. Володкович Ю.П. Методы изучения морского бентоса. В кн. Руководство по методам биологического анализа морской воды и донных отложений. – Л:, Гидрометиздат, 1980. – с.150-165.

2. Виноградов К.А. Краткий обзор видового состава фауны беспозвоночных  северо-западной части Черного моря. – Киев: Наукова думка, 1967. – С.177-201.

3. Определитель фауны Черного и Азовского морей. –Киев:, Наукова думка,1968-1969. – 1212 с.

4. Синегуб И.А. Состояние макрозообентоса Дофиновского лимана (северо-западное Причерноморье) в июле 1999 г.// Экологическая безопасность прибрежной и шельфовой зон и комплексное использование ресурсов шельфа. – Севастополь, 2000. – с.419-423.

5. Синегуб И.А. Макрозообентос  (состав, состояние,сезонная динамика и тенденция развития) Жебриянской бухты – импактной зоны северо-западной части Черного моря. В кн.”Экосистема взморья украинской дельты Дуная. – Одесса: “Астропринт”. – 1998. – с.290-304.

6. Александров Б.Г., Зайцев Ю.П. Биоразнообразие придунайского района Черного моря в условиях эвтрофирования. Там же, - с.304-323.

Нет пока ответов

Комментарии закрыты.